Priechod

V obci sa našli črepy z doby rímskej a dvojdielny žarnov. Listinne je obec doložená z roku 1340. Obec asi okolo 13. storočia patrila k Ľupčianskemu panstvu. Obyvatelia pracovali zväčša ako drevorubači a povozníci pre banskú komoru. V 18.-19. storočí tiež ako robotníci na miestnej píle (otvorená 1505). Prvý banskobystrický biskup gróf František Berchtold zriadil v roku 1787 farnosť Podkonice a pričlenil k nej filiálky Priechod, Baláže a Kalištie.
Obyvatelia obce od novembra 1944 do marca 1945 zásobovali partizánov, ktorí boli v Balážoch, na Kaliští a v okolitých horách. 16.2.1945 došlo k veľkému boju medzi partizánmi a hitlerovcami, ktorí po niekoľkých hodinách obec obsadili, vyrabovali, zapálili a väčšinu mužov zajali. Obec bola oslobodená 25.3.1945 a vyznamenaná Radom SNP II. triedy.

Obec pripravuje cyklotrasy v obci i v mikroregióne. Penzión „Na píle“ poskytuje možnosť 40 ubytovacích priestorov a lyžiarsky vlek. Strelnica vyše vleku patrí Slovenskému poľovníckemu zväzu. Piknikové miesta pri potoku smer na Baláže sú obľúbené najmä Bystričanmi.

Pamiatky