Donovaly

Horská rekreačná obec (850 m) západnej časti Nízkych Tatier rozložená v širokom sedle na hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Ružomberka. Leží v ochrannom pásme NAPANT-u v blízkosti národného parku Veľká Fatra a je dôležitým strediskom letnej a zimnej rekreácie.
Už 17. storočí tu vznikali uhliarske osady (Bully, Mistríky, Hanesy, Jergaly...)a na začiatku 18. storočia na území patriacom banskobystrickému banskému eráru bola založená obec Donovaly. Stala sa administratívnym centrom uhliarskych osád (prvá písomná zmienka o obci z roku 1710) a jej obyvatelia sa zaoberali prácou v lesoch a horehronských železiarňach. Za 2. svetovej vojny tu bolo centrum partizánov a utečencov pred Nemcami. Odtiaľ odchádzali smerom na východ po hrebeni Nízkych Tatier.
Nachádza sa tu klasicistický kostol z roku 1825 s pôvodným vnútorným zariadením a zrubové domy so zasklenými verandami, ktoré pivnicami vyrovnávali terén.
Obec sa postupne mení na turistické stredisko zimných a letných športov. Nachádza sa tu 11 km lyžiarskych zjazdových tratí, 25 km bežeckých tratí, sedačkové lanovky, lyžiarske vleky a sú tu široké možnosti horskej a rekreačnej turistiky.

http://www.donovaly.sk

Donovaly