Baláže

Osada vznikla v chotári obce Priechod v 2. polovici 15. storočia okolo dvoch šmelcovacích hút na potoku Ľupčici, ktoré postavil banskobystrický ťažiar Ján Kolman. Obyvatelia Balážov boli prevažne hutníci, drevorubači a uhliari a od 18. storočia pracovali tiež na miestnej píle. Koncom 16. storočia sa činnosť hút na Balážoch zastavila, lebo celý mediarsky podnik prešiel po vypršaní nájomnej zmluvy z rúk doterajších majiteľov do rúk habsburského dvora. Po celé 3. storočia zostalo drevorubačstvo a pálenie dreveného uhlia hlavným zdojom obživy. Za SNP tu bolo sídlo štábov partizánskych brigád Pomstiteľ a Smrť fašizmu. V marci 1945 bola obec fašistami vypálená a po oslobodení znovu vybudovaná brigádnicky, mládežou ako medzinárodná Stavba národnej vďaky.

Baláže poskytujú výstup na Kalište a cez Hrubý vrch na Donovaly alebo prechod do Starých Hôr. Nie sú tu žiadne ubytovacie zariadenia (rezerva sa získa prestavbou podkrovia Obecného úradu-6 lôžok). Sú tu dobré podmienky pre pešiu turistiku a cykloturistiku. V zime sú tu možnosti bežeckého lyžovania.

V roku 1951 bola dokončená výstavba kultúrneho domu v ktorom bolo stále kino. Expozície Pamätnej izby v Kališti sprístupnili 26.8.1962 pri príležitosti 18. výročia SNP. Pôvodný kostol bol v roku 1994 zrekonštruovaný. V obci sa nachádza obecný úrad, pohostinstvo a potraviny (v jednej budove) Jednota z roku 1957. NKP Kalištie. Futbalové ihrisko-1. trieda v okresnej súťaži. Nad obcou sa nachádza cintorín.

Pamiatky